Franz Fidler, Jókai Mór és a Petőfi Facebook-csoport

Franz Fidler naplójának felkutatásával és hírének a Petőfi Fb-csoportban való megszellőztetésével Petőfi Sándor halálának máig tartó ködösítését lepleztük le.

 

Vaszilij V. Pagirja számunkra átadott anyagában megtaláltuk Franz Fidler naplóját, amelyet dédunokája, Falus Ottó Pál vetett papírra. Franz Fidler hadnagy Bem felderítőtisztje volt, aki két emberével

 

kimenekítette a fehéregyházi csatában megsebesült és aléltan fekvő barátját, Petőfi Sándort, miközben ő maga is súlyosan megsebesült. A kétökrös szekérrel bevitték az alélt Petőfit Segesvárra, ahol egy székely családra bízták, az ápolás fejében fizetségként nekik hagyva a szekeret ökröstől. „Petőfi a bal kezének három ujján roncsolt volt… egyik lábába lándzsa hatolt. Kezét védekezésre emelhette a várt kardcsapás elé, feje fölé. A sebesült világos, nyári vászonruhát viselt, amely be volt nagyon vérezve… hajadonfőtt… minden fegyver híján…” – írja a napló. Falus Ottó Pál megpróbálta dédapja naplóját közzétenni, és elküldte az írást a Heves Megyei Néplapnak, amely ugyan nem közölte, de értesítette és vendégül is látta az 1987-ben Magyarországra látogató V. V. Pagirját és A. V. Tyivanyenkot, akik találkoztak Falus Ottó Pállal, és magukhoz vették a kézzel írott naplót, amelynek részleteit orosz fordításban le is közölték a Bajkál című folyóiratban.

 

Petőfi kimenekítése után Franz Fidler is elájult. „Amikor hosszú aléltságomból, amit a vérem vesztése és a sebeim okozta láz kényszerített rám, magamhoz tértem egy erdei tisztáson voltam…” – írja naplójában. Több mint 20 évet töltött Fidler a Kárpátok rejtekében, mikor újra megjelent a nyilvánosság előtt, amiről Jókai Mór is beszámolt a Vasárnapi Újság 1874. december 27-i számában. „Az utolsó vers és az utolsó golyó” című írásában említ egy valahonnan előkerült „lengyelt” („igazi kémként” több nyelvet használt – FS megjegyzése), aki azt állította, hogy ő mentette ki a csatatérről a költőt. Az mindenesetre megerősíti a hír hitelét, hogy ugyancsak ezzel egybecsengő történetet mesélt el Bartha János honvédszázados egy 1860-ban, a Vasárnapi Újságnak írt levelében. Megírta, hogy a Segesvár melletti csata után pár héttel összehozta a sors egy székely faárussal, aki elmondta, hogy egy sebesült férfit ápolt az udvarán, majd midőn az felépült és kikísértette magát az oláh határra, elárulta a nevét, miszerint Petőfi Sándor volt.

 

Franz Fidler Petőfi-kimenekítésének története emlékeink szerint valamely magyar lapban is nyilvánosságot kapott a rendszerváltás idején, de sehogyan sem sikerült nyomára bukkannunk. És ekkor a Fuksz Sándor által életre hívott, és immár tízedik éve működtetett, ötezer tagos Petőfi Facebook-csoportot vettük igénybe. Meg is érkezett kérdésünkre a pontos válasz: a szovjet Novosztyi sajtóügynökség Magyarországon megjelenő lapja, a Fáklya közölte ezt a nem mindennapi – mondhatnánk, hogy eget rengető – történetet 1989. június 18-án. A magyar sajtó és a magyar „tudományosság” ingerküszöbét azonban máig nem érte el.