Oroszország Igazságügyi Minisztériuma megszólal

A Petőfi-kérdés napirenden tartásával elértük, hogy az Orosz Föderáció Igazságügyi Minisztériumának honlapján immár hatodik éve szerepeljen, hogy Petőfi Sándort fogolyként Szibériába hurcolták. Erről a híradás bizottságunk tagja, A. V. Tyivanyenko magyar nyelvű könyvének bemutatásán történt, 2016. június 16-án. 

„A könyv részletesen ismerteti Petőfi Sándor szibériai életszakaszát, és egy olyan információt közöl, amely minden valószínűség szerint új fejezetet nyit a magyar állam és szakosított intézményeinek életében. Legalábbis a Petőfi Sándor életének és halálának kutatásáért felelős intézmények, valamint a magyar hadifoglyok sorsának követéséért, emlékük ápolásáért közpénzből fenntartott állami intézmények életében”– írtuk akkor. 

A.V. Tyivanyenko könyvében közli az Orosz Föderáció Igazságügyi Minisztériuma hivatalos honlapjának (www.minjust.ru) azon világhálós címét, amelyen a Bajkálon túli területek büntetés-végrehajtási intézeteinek történetét ismertetik, és ahol tételesen ez az állítás szerepel: 1849-ben deportáltak magyar szabadságharcosokat Szibériába, és közöttük volt a neves magyar költő, Petőfi Sándor is. Az ott olvasható tanulmány címe: История пенитенциарной системы тесно связана с Забайкальем (A Bajkálon túli terület büntetés-végrehajtási rendszer története). A magyar „tudományosságot” súlyos kihívás elé állító mondat, pedig ez: „В 1826 году в Забайкалье прибыли декабристы, положившие начало почти столетней истории политической каторги. Вскоре за ними последовали участники польского национально-освободительного движения, борцы за свободу Венгрии (в Баргузин был сослан известный венгерский поэт Ш. Петефи), а позже петрашевцы, революционеры-демократы, народники, представители различных социалистических партий.” Magyarul: „1826-ban érkeztek a Bajkálon túli területre a dekabristák, és ezzel kezdődött a politikai büntetőtáborok évszázados története. Hamarosan következtek a lengyel nemzeti felszabadító mozgalom részvevői, a magyar szabadságharcosok (Barguzinba száműzték az ismert magyar költőt Petőfi S.-t), és később Petrasovszky követői, forradalmi demokraták, populisták, a különböző szocialista pártok képviselői.” 

Az orosz igazságügyi minisztérium honlapján olvasható közlés máig nem hatotta meg Magyarországon sem a tudomány, sem a politikum világát.